Skip to main content Skip to search results

Taggart, Samuel, 1754-1825

 

Dates

  • Existence: 1754 - 1825

Samuel Taggart (March 24, 1754 – April 25, 1825) was a Presbyterian Minister, an American politician and a U. S. Representative from Massachusetts.Born in Londonderry in the Province of New Hampshire on March 24, 1754, Taggart completed preparatory studies, and graduated from Dartmouth College in 1774. He studied theology and was licensed to preach.Ordained to the Presbyterian ministry on February 19, 1777, Taggart was installed as pastor of a church in Colrain, Massachusetts. He then journeyed as a missionary through western New York.Taggart was elected as a Federalist to the Eighth and to the six succeeding Congresses, serving as a United States Representative for the sixth district of the state of Massachusetts (March 4, 1803 – March 3, 1817). He was not a candidate for renomination in 1816, but continued his service as pastor of the Colrain Presbyterian Church until October 28, 1818, when he resigned.

Found in 1 Collection or Record:

Samuel Taggart letter

Mss 818264.2
 Collection
Identifier: Mss 818264.2
Overview In English.